Wybierając typ nowego grafika decydujemy: czy będzie to grafik pracy zawierający zmiany pracy, czy grafik dyżurów zawierający czas pozostawania w gotowości do wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy – w rozumieniu Kodeks Pracy Art. 1515.
Nowy grafik można utworzyć w dwóch trybach: ręcznym i automatycznym. W pierwszym przypadku tworzony jest grafik pusty, a pracownicy w nim zawarci nie posiadają żadnych zmian. W drugim, efektem końcowym pracy kreatora jest w pełni wypełniony Grafik. Aby rozpocząć pracę z nowym grafikiem, należy wybrać z menu Grafik -> Nowy… lub wykorzystać skrót klawiatury Ctrl+N. W obu przypadkach pojawi się okno wyboru trybu tworzenia nowego grafika.
Wybranie trybu automatycznego tworzenia grafika uruchomi kreator, który ułatwi przejście przez cały proces. Obejmuje on trzy etapy: czas, stanowisko, uwagi.
Czas – pierwsze z okien kreatora, tutaj należy wybrać miesiąc i rok nowego grafika. Z lewej strony kalendarza widać statystykę miesiąca, normę godzin oraz ilość dni roboczych, świątecznych i wolnych.
Możliwa jest edycja wybranego miesiąca. Została ona opisana w rozdziale PODSTAWOWE FUNKCJE opisującym szerzej możliwości programu.
Stanowisko – drugie okno kreatora, wybieramy tutaj stanowisko wraz z przypisaną do niego obsadą oraz ilość pracowników planowanych do obsadzenia na pojedynczej zmianie. Poniżej widać wstępne podsumowanie grafika w postaci ilości godzin ogółem i w rozbiciu na pojedynczego pracownika. Okno to oferuje znacznie więcej opcji, umożliwiając elastyczne dostosowanie obsady do normy godzin i planowanej ilości godzin nadliczbowych. Każda wprowadzona zmiana ma swoje odzwierciedlenie w podsumowaniu.
Zaawansowane operacje możliwe do wykonania w tym oknie zostały przedstawione w rozdziale PODSTAWOWE FUNKCJE opisującym szerzej możliwości programu.
Uwagi – ostatnie okno kreatora przedstawia już widok nowego grafika. W przypadku tworzenia grafika dyżurów, tło grafika jest koloru żółtego.
Zakończenie pracy z kreatorem spowoduje automatyczne wypełnienie grafika zmianami dla poszczególnych pracowników. Przedtem jednak można wprowadzić wstępne założenia poprzez ręczną edycję grafika. Zostaną one uwzględnione w procesie automatycznego wypełnienia.